Strávili jsme půl roku mapováním rozsahu bytové nouze v ČR, abychom rozšířili naši Zprávu o vyloučení z bydlení za rok 2018 a přinesli ještě přesnější čísla. Kromě bytové nouze se dotýkáme i dalších velkých problémů v oblasti bydlení, věnujeme se více problémům seniorů a navrhujeme i několik možných cest, jak z krize bydlení ven. Co jsme tedy zjistili?
V bytové nouzi se nachází 35 až 62 tisíc domácností, v nichž vyrůstá 20 až 51 tisíc dětí do 18 let.
Dalších 130 až 190 tisíc domácností s přibližně 100 tisíci dětmi je ohroženo ztrátou bydlení.
Dalších přibližně 300 až 350 tisíc domácností, z nichž třetinu tvoří seniorské domácnosti, trpí nadměrnými náklady na bydlení (vynakládá na bydlení více než 40 % svých příjmů).
Celkem čelí jednomu ze tří výše uvedených problémů v oblasti bydlení přibližně půl milionu českých domácností, v nichž žije necelý milion lidí.
Počet seniorů a seniorek v bytové nouzi roste. V bytové nouzi, nejčastěji v ubytovnách, již přebývá minimálně 5,5 tisíc seniorů ve věku 65 a více let. A seniorské domácnosti představují až pětinu všech domácností dlouhodobě pobývajících v ubytovnách.
Významná část seniorů se dostává do bytové nouze až ve stáří. V případě azylových domů to platí pro třetinu z jejich klientů starších 60 let.
Dalších 110 až 150 tisíc seniorských domácností, z nichž tři čtvrtiny jsou domácnosti osamělých seniorek, je zatíženo nadměrnými náklady na bydlení.
Příspěvek na bydlení, který by mohl seniorům s nadměrnými náklady na bydlení pomoci, pobírá jen 20–25 % z přibližně 220–260 tisíc seniorských domácností, které mají nárok na příspěvek vyšší než tisíc korun měsíčně.
➡️ Celou Zprávu o vyloučení z bydlení za rok 2021 najdete ke stažení zde.